Karate KYOKUSHIN

OBJAŚNIENIE PO JAPOŃSKU „SPOŁECZNOŚĆ FUNDAMENTALNEGO PRAWDZIWEGO KARATE”

DATA POWSTANIA 1964

TWÓRCA MASUTATSU OYAMA

MIEJSCE POCHODZENIA Tokio, Japonia

Jest to brutalna, pełno – kontaktowa forma karate, która zawiera w sobie kopanie w głowę, uderzenia w głowę i ciosy.

            Jej twórca, Masutatsu Oyama wiódł barwne życie i wierzył, że samodoskonalenie można osiągnąć poprzez ciężki trening i dyscyplinę. Będąc koreańskim imigrantem w Japonii, Oyama cierpiał z powodu licznych przypadków pobić na tle narodowościowym, które doprowadziły do psychicznego załamania. Ukrył się w górskich ustroniach na wiele lat, gdzie narzucił sobie twardy reżim treningowy w skład którego wchodziło również rzucanie się na skały, przenoszenie ciężarów i walka z niedźwiedziami i bykami.

Wycisk / Cięgi / Kara fizyczna

Zawodnicy kyokushin walczą bez rękawic i pancerza ochronnego, gdyż jak twierdzą, ochraniacze zmniejszają realizm. Aczkolwiek na zawodach uderzenia głową, łokciem i ręką w okolicy głowy i szyi są zabronione.

            Chociaż lekkie obrażenia są powszechne, poważne są dosyć rzadkie. Najczęstszymi obrażeniami odnoszonymi przez wojowników są złamania – szczególnie w okolicy mostka – złamania obojczyków i ogólnie siniaki.

WOJOWNIK NA WIETRZE

W 2004 roku w Korei nakręcono blockbustera, opartego na życiorysie Masutatsu Oyamy. Chociaż film nie jest prawdziwą biografią (opowieść ma wszystkie elementy filmu akcji z Hong – Kongu razem z dużą dawką sentymentalizmu i melodramatu często towarzyszących koreańskiej kinematografii), uchwycił ducha głównego bohatera i inspirujące sekwencje sztuk walki. Film również słynie ze swojej olśniewającej choreografii.